Rosja nie dostała zaproszenia od Polski. Zacharowa oburzona
"Bez względu na to, jak nasi europejscy nie-partnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach-wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane" – napisała Zacharowa na Telegramie.
"W styczniu 2022 r. rosyjskim dyplomatom po raz pierwszy nie udzielono głosu. W tym roku przedstawiciel państwa-sukcesora ZSRR, którego żołnierze uratowali świat przed faszystowską zarazą, w rocznicę wyzwolenia obozu w ogóle nie został zaproszony" – dodała.
Zacharowa oburzona działaniami Polski
Według niej Polska "wymyśla preteksty" przeciwko udziałowi Moskwy w uroczystościach w Auschwitz od 2004 r., kiedy polscy przedstawiciele odmówili otwarcia wystawy przygotowanej przez rosyjskich historyków.
"Nie byli usatysfakcjonowani, ponieważ mieszkańcy ziem, które w latach 1939-1941 weszły w skład Związku Sowieckiego, zostali wymienieni w ekspozycji jako obywatele ZSRR" – skarży się Zacharowa.
I podkreśla, że rosyjskie muzea przygotowały własne wystawy z materiałami historycznymi, m.in. o wyzwoleniu niemieckich obozów koncentracyjnych przez Armię Czerwoną.
78. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz
W Auschwitz i Birkenau Niemcy wymordowali ponad milion ludzi, głównie Żydów, Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości. Obóz działał w latach 1940-1945. Powstał z rozkazu szefa SS Heinricha Himmlera. Pierwszymi więźniami Auschwitz byli Polacy.
27 stycznia 1945 r. obóz oswobodziła Armia Czerwona. Po wojnie infrastrukturę obozową wykorzystywało NKWD oraz Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.
W rocznicę wyzwolenia Auschwitz obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – święto uchwalone 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej.